Ново
Фонографии: Жлебови Во Звучна Афро-Модерност

Фонографии: Жлебови Во Звучна Афро-Модерност

Достапност: Во форма достапна за нарачката
DEN 447.20

Вехелије тврди дека интеракцијата помеѓу звучните технологии и црната музика и говорот овозможила појава на модерна црна култура, на она што тој го нарекува "сонична Афро-модерност. Истакнувајќи како црните автори, филмаџии и музичари активно се занимаваат со снимен звук Во својата работа, Александар Г.Вехелије истражува литература, филм и музика за да се фокусира на ангажмани со снимен звук. Гледајќи како се артикулираат прашањата за припадноста на дијаспората во современите црни музички практики, Вехелије анализира три современи Афро-дијаспорски музички дела : рап групата На Хаити и Афроамериканците Бегалците, афро - и италијанско-германскиот рап колектив Напредна Хемија и Црниот Британски уметник Незгодно и неговата партнерка Мартина. Фонографиите Ја замислуваат Африканската дијаспора како виртуелен звучен простор, оној што е обележан, во дваесеттиот век и дваесет и првиот, со циркулација на културата преку технолошки репродукции-плочи и ленти, синхронизација и мешање и многу повеќе. Тој нуди значителни нови читања на канонски текстови Од В. Фонографиите се моќен аргумент дека звучните технологии се составен дел на црната култура, што е, пак, фундаментално за Западната модерност. Фонографиите Ја замислуваат Африканската дијаспора како виртуелен звучен простор, оној што е обележан, во дваесеттиот век и дваесет и првиот, со циркулација на културата преку технолошки репродукции-плочи и ленти, синхронизација и мешање и многу повеќе. Тој нуди значителни нови читања на канонски текстови Од В."Тој покажува дека со одвојување на музиката и говорот од нивните човечки извори, технологиите за снимање звук кои започнуваат со фонографот генерирале нови начини на размислување, битие и станување."Тој покажува дека со одвојување на музиката и говорот од нивните човечки извори, технологиите за снимање звук кои започнуваат со фонографот генерирале нови начини на размислување, битие и станување. Ду Боис и Ралф Елисон, воспоставувајќи дијалози помеѓу овие писатели и популарната музика и филм, почнувајќи од гласот На Луј Армстронг до техниките за мешање ДИЏЕИ до филмот на Дарнел Мартин од 1994 година ми се допаѓа Така.

Главните својства

Избор на купувачот

Лин Arсон ги поканува читателите на патување низ Умбрија, во друштво На Мајкл Тилсон Томас и Симфонискио�

Почетокот на 19 век беше период на акутна транзиција во оперската традиција и стил, кога практиките почи�

Оперите базирани на легендите За Орфеј, Ифигенија и Алцестис даваат бројни примери на омбра и добро се п

(Вокално Пијано) Сите 38 синглови На Колдплеј и бстрани организираа пијано, глас и гитара...

(Свирење ГитараЗаедно) Серијата За Свирење Гитара ќе ви помогне брзо и лесно да ги пуштате вашите омилен

(Ширмер Перформанси Изданија) 20 парчиња ОД ЈС Бах, Куперин, Дандрие, Хендл, Кирнбергер, Паради, Рамо, Скар�

Во ИЗДАВАЧОТ ез игра денес музичка нотација; вклучува зборови и акорд симболи (ЕЗ Игра Денес) 9 селекции �

Ако уживате во популарната музика и култура денес, имате водвил за благодарност Од 1870тите до 1920тите, вод

Во Игра Пофалби : Повеќето Барани, Книга 1, пијанистите млади и стари ќе најдат достапни аранжмани на нек�

И покрај тоа што беше изгладнет од кислородот на мејнстрим музиката внимание на печатот повеќе од 25 год�

(Бас Настава) За прв пат, легендарната Ѕвезда На Луис Џонсон лиже бас инструкции видеа се достапни во фор

Наредени специјално за жици, Жици За Сите : Попс е добредојден додаток на популарната За сите серии...

Scroll